Kreatív írás képzések könnyed és szelíd módszerrel

Hogyan adjuk el a könyvünket? Könyvmarketing

Checklista, hogy el is tudd adni a könyvedet!

Ezek az értékesítési és marketing ismeretek és megoldások szükségesek ahhoz, hogy nagy arányban eljuss a potenciális olvasóidhoz:

1.)    Kézirat valamilyen nem elhanyagolhatónak tekinthető készültségi állapotban. A vázlat még nem elég, de 3-4 fejezet, plusz egy jó vázlat már jó kiindulási alap.

2.)    Tudnod kell azt, hogy egyáltalán kik a potenciális olvasóid! Kiknek írod a könyvet? Kiknek szól? Kik fogják a leginkább hasznosnak, szórakoztatónak, üdítőnek, homlokracsapósnak találni? Kik nem fogják szeretni? (Ők nem a célcsoportod.)

3.)    Hol lehet az INTERNETEN elérni a célcsoportodat? Meg kell találnod azokat a helyeket, ahol a célcsoportod az idejét tölti. Tipp: facebook.

Író születik tréning Budapesten>>
Író születik tréning vidéki helyszín>>
Marketing- és Webszövegírás>>

4.)    Gyűjts minél több Facebook ismerőst, és Twitter követőt. Hogy ettől ver a víz? Sajnálom, enélkül nem fog menni. A Facebookon 5000 ismerősöd lehet, a Google+-on számtalan. Melyik a legjobb? Mindegyik!

5.)    Nagyon gyorsan kezdd el kigondolni az írói imázsodat, és ezt alapozd is meg azzal, hogy a Facebookon, Twitteren, Google+-on megjelensz fotókkal, írásokkal úgy, mint író. De nem akármilyen, tizenkettő egy tucat író, hanem egyedi és megismételhetetlen író! (Erről később lesz még szó!)

6.)    Legyen saját weboldalad, vagy blogod, amin rendszeresen megoszthatod a készülő könyv fázisait! Ha már készen van a kézirat, akkor is tehetsz úgy, mintha most készülne, és részleteket közölhetsz belőle időről-időre! (Weboldal éves díja kb. 15ezer forint, blogok éves díja kb. ingyenes, de nem te üzemelteted, és láttunk már olyat, hogy egyszercsak eltűntek blogok a nagy semmiben, mert az ingyenes szolgáltató úgy látta jónak.)

7.)    Rendszeresen faggasd az olvasóidat a véleményükről! De vigyázat, a lényeg nem az, hogy az olvasók felvetéseire reagálva átírd a könyved, hanem az a lényeg, hogy BEVONÓDJANAK, veled együtt gondolkodjanak, várják a folytatást!

8.)    Fizess elő egy hírlevélküldő szoftverre már akkor, amikor elindítod a saját weboldaladat, és kezdd el gyűjteni a látogató-olvasók email címét és keresztnevét. Így, amikor új részletet teszel fel az oldalra a könyvből, akkor kiküldesz egy emailt az eseményről, benne a linkkel, és tádám, özönlenek a látogatók. Így általad irányítottá teheted a kommunikációt, ahelyett, hogy az olvasók kénye-kedve szerint alakuljon a látogatottság. A feliratkozásért cserében ígérd meg nekik, hogy ők lesznek elsőként értesítve az új részekről, és amikor készen lesz az egész, akkor még sorsolhatsz is köztük.

9.)    Ha készen van a kézirat – mint mondtam, már eleve kész kéziratnál is érdemes bevetni a hétről-hétre új részletek megosztását, mert ez a figyelemfokozás egyik legjobb trükkje -, akkor add el elektronikus formában! Pdf. epub, mobi jöhetnek számításba, ami kizárt az a .doc, vagy bármilyen szerkeszthető verzió! Az elektronikus verzió eladásaiból finanszírozhatod a papír alapú kiadást. Az elektronikus kiadású könyved ára maradjon 2000,- forint alatt!

10.) Kezdd el szervezni a papír alapú kiadást, szerezz tördelőt (akár egy ismerős formájában), vagy ha van hozzá affinitásod, tördeld nyomdakészre te magad (ha nem tudod, mi a teendőd a nyomdai előkészületeknél, iratkozz fel a konyvmuhely.hu hírlevelére, mindenről kitanítanak az online tréningjükön, ami teljesen ingyenes!) Tervezd meg, hány darabot fogsz első körben készíttetni. Amikor ez az első adag elkezd nagyon fogyni, akkor utánnyomással készítik el a következő adagot. Így nem áll a pénzed ezer darab könyvben, ami egy önfinanszírozó írónál nagyon fontos! A nyomtatott könyv ára legyen kb. 3500 forint – a tartalmának egyenesen arányosnak kell lennie ezzel az árral! – mert így biztosan nem lesz veszteséges!

11.) Amikor már látható, hogy mikorra fogod kezedben tartani a könyvet, kezdd el kampányolni a megjelenés időpontját, és a megvásárolhatóság lehetőségét! Hogy hogyan? Facebookon, Twitteren, Google+-on, saját honlapodon, hírlevélben, ismerősök oldalán, blogján (velük egyetértésben természetesen).

12.) Mire megvásárolható állapotba kerül a könyv, addigra készen kell állnia a megrendelő oldalnak. Ehhez is szükséges lesz a hírlevélküldő rendszer azon tudása, amely a megrendelés után automatikusan tudja küldeni az információt a megrendelőnek a fizetési lehetőségekről. Ne álmodj arról, hogy majd telefonon rendelnek, meg, hogy majd te egyenként levelezgetsz, meg, hogy majd emailben jelzik a rendelési szándékukat! Megrendelő űrlapra van szükséged, előtte pedig egy jó kis sales oldalra, ami eladja a könyvedet! (Lásd Marketing- és Webszövegírás Tréning>> )

13.) Előre kérd el a pénzt, és csak utána postázd a könyvet! Ez teljesen legális Magyarországon, csak előre tájékoztatni kell a vevőt arról, hogy ezek a játékszabályok nálad.

14.) Adj bónuszt a könyv mellé, ami letölthető. A fizetés után azonnal megkaphatják a bónusz ajándékot, így még izgatottabban fogják várni a postást a könyveddel! A bónusz legyen értékes (pl. egy munkafüzet, egy nem rövid hanganyag, egy hasznos videó, egy kupon valami más termékhez /vagy valaki más termékéhez/, stb.)

15.)  A szállítási vagy postaköltséget ne vállald be, legalább egy részét fizettesd ki a vevővel. Ezt tavaly még nem így tanácsoltam volna, de idén, hála a postai áraknak már nem tudom nyugodt szívvel azt mondani, hogy légy nagyvonalú. Légy idén kissé anyagias, ne vigye el az összes vagyonodat a szállítási költség!

16.) Innentől kezdve kampányolj folyamatosan, minden fórumon, amin csak tudsz. Minden nap dolgozz azon, hogy egyre több feliratkozód legyen, mert nekik lesz a legkönnyebb írni! Szerezz viszonteladókat, de vigyázz a bizományosi értékesítéssel (Magyarországon erre épül a könyvpiac, nem véletlenül akar összedőlni minden évben…)!

17.) Kezdj el dolgozni a következő könyveden, és amikor megvan 3-4 fejezet, akkor kezdd elölről a folyamatot!

Nyugalom, ez a lista csak kezdőként tűnik túl hosszúnak,  bonyolultnak, és drágának.
Mire a végére érsz a legelső könyveddel, már profi kiadónak és értékesítőnek is vallhatod majd magadat, akit soha többé nem aggaszt ez a kérdés: De hát hogyan adjuk el a könyvünket?

Kreatív munkát kívánok!
Vidi Rita
Író születik tréning Budapesten>>
Író születik tréning vidéki helyszín>>
Marketing- és Webszövegírás>>

Előző

Most akkor mi van a gyerekeink kreativitásával? Tényleg aggódhatunk?

Következő

Magánkiadás? Így add ki 5 lépésben a saját könyvedet!

  1. Elvira

    Kedves Rita!
    A Kiadó hol lép be a képbe?

    Magánszemélyeknem adhatnak ki könyvet, mert nem kaphat ISBN-számot.

    • vidirita

      Kedves Elvira!
      Ez óriási tévedés!
      Nem a személyek meg kiadók kapnak ISBN számot, hanem a KÖNYVEK!
      Magánszemély is lehet kiadó!
      Lehet tudni, hogy ki terjeszti ezeket a rémületes álhíreket?

      • Gábor

        Teljesen igaza van Ritának, az ISBN a könyhöz tartozik, és mint „magánkiadás” regisztálja az OSZK magánszemély esetében.
        Itt tudsz ISBN számot kérni: isbn@oszk.hu.
        Ennyi az egész – ezt mint kiadó mondom.

  2. Nagyon jó és hasznos információkat kapunk Tőled! Köszönjük!

    • vidirita

      nagyon szívesen, igyekszem! És kérdezzetek nyugodtan, mindenre van válaszunk 🙂

  3. Elvira

    Kedves Rita!
    Köszönöm a választ, akkor itt valami félreértés volt, még régebbi ismeretek „ugrottak” be. Lényegében a könyv megírása után csak egy kiadót/nyomdát kell keresni, aki kiadja? Ha nem kiadó adja ki a könyvet, hanem nyomda, akkor jelenik meg a „magánkiadás” az impresszumban, ha jól sejtem.
    Köszönettel: Elvira

  4. Nagyszerű,akkor bátran nekivághatok!

  5. Ella

    Rita, ez így mind szép és oké. Tudom, hogy te már kipróbáltad, nálad működik, de általában valamilyen szakkiadványról beszélsz, valamilyen tanácsadói könyvről, aminél egy hangyányit könnyebb belőni a célcsoportot és megtalálni őket a neten (bárhol). Engem konkrétabban az érdekelne, hogy regényre specializáltan hogy néz ki a helyzet. Ezt is összefoglalod majd egyszer? Köszi

  6. Vass Márti

    Baján Usztics Mátyás tartott egy előadást,s megjegyezte,hogy hazánkban nem adják ki a könyvét.Magyarázat:az indiánok nem testvérek…(ugyanolyan íjfeszítő,lovasok….dallamuk ugyanaz!-pentaton) Ismerősöm,jógaoktatónk Dudás Jenci felajánlotta a művész úrnak,s meg is adta az Erdély országunkban lévő kiadót,akik nem vesznek el még egy pontot sem a kéziratból.
    AJÁNLOM!Vass Márti

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Köszönjük WordPress & A sablon szerzője: Anders Norén