Kreatív írás képzések könnyed és szelíd módszerrel

10+1 adatvédelmi és adatmentési tipp íróknak

Képzeld el, ahogy egy esős, de mégsem szomorkás vasárnap délutánon, a melegen doromboló kandallókályha és a forró kakaó szomszédságában megszáll az ihlet, és amikor nekikezdesz írni, már te is érzed, hogy az utóbbi idők egyik legjobb, legkerekebb, legizgalmasabb, legmegrendítőbb sztorija reppen ki az ujjaidból. Észre sem véve az idő múlását – ez egyébként jobb agyféltekés élmény – hosszú oldalakat írsz tele, és már éppen a végére kanyarodnál a történetnek, a drámai végkifejlet felé, amikor hopp, elszáll az egész: a betűk eltűnnek, mintha sosem lettek volna ott. Sok tízezer karakter válik köddé. Az üres felülettel nézel farkasszemet. A vér az ereidből a másodperc tört része alatt robban bele az agyadba, és már nem tudod, mitől fogjon el a sírás: a tehetetlen dühtől, vagy a fejedet szétfeszítő fájdalomtól.

Minden odalett. Az írásod elveszett. Percekig próbálkozol még a gombok nyomogatásával visszacsalogatni a kincset, de nem sikerül. Hosszú idő telik el addig, míg a dühöd bánattá alakul át, de végül ezzel az érzéssel zárod be a szövegszerkesztő ablakát, miközben arra gondolsz, hogy ilyen jót talán soha többé nem tudsz már írni…

Az adatvesztés réme az írókat az írás minden pillanatában fenyegeti ebben a modern, digitális világban. Azt szoktuk mondani, hogy sokkal hatékonyabb számítógéppel írni, mint kézzel, vagy írógéppel, hiszen az analóg írásokat aztán még majd be is kell digitalizálni, és az egy borzalmasan monoton folyamat, és közben hogy-hogynem, még át is tudnak alakulni a művek, de arról nagyon kevés szó esik, hogy a számítógépes világban ezernyi veszély leselkedik az írásainkra.

És hidd el, nem túlzok.

2007-ben kezdtem el számítógépes vírusokkal és adatvédelemmel foglalkozni.  A régi blogom még mindig hozzáférhető a www.viruskommando.hu/blog oldalon, és van ám ott egy nagyon sok részből álló kiképző-emailtanfolyam is, ami még ma is aktuális információkat ad a digitális vitézeknek.

Most nem akarom összefoglalni a teljes emailsorozat tartalmát, de van néhány instant tippem arra, hogy íróként mire kell még különösen figyelned azon túl, hogy a vírusvédelmednek és az adatvédelmi tevékenységednek kifejezetten magas szintűnek kell lennie.

Adatvédelmi és adatveszteség-megelőzési tippek íróknak

(Nyugalom, ha valamit nem értesz, az email tanfolyamon mindenre fény derül, ez itt csak egy ellenőrző és tevékenységi lista!)

1.)    Amint megnyitsz egy új dokumentumot és elkezdesz bele írni, azonnal mentsd el, NEM a Documents and Settings (vagy Dokumentumok) mappába. Az a legjobb, ha az írásaid számára külön mappát hozol létre valahol NEM a C: meghajtón.

2.)    Ahogyan írsz tovább, mindig a MENTÉS gombbal ments, ne a Mentés másként gombbal, mert ha ez utóbbit használod, félkész fájlok tömkelege lesz összevissza a gépeden, mindenhol.

3.)    Ne bízz az automatikus mentés funkcióban, minden „tiszta” pillanatodban nyomj rá te magad a mentés gombra!

4.)    A profik azt javasolják, hogy a fájlnév ne tartalmazzon ékezetes betűket, és lehetőleg 8 karakternél se legyenek hosszabbak ezek a nevek. Ez szerintem manapság kivitelezhetetlen, hiszen annyi fájlt hozunk létre, hogy fejben sem tudjuk tartani, és az adatvisszaállító programok már az ékezetes betűket is tudják kezelni, de a kiemelt fontosságú írásainknál nyugodtan bevetheted ezt a módszert – első mentés előtt adj meg neki egy ékezetmentes, 8 karakterből álló, szóközt és semmilyen speciális karaktert nem tartalmazó rövid nevet. (Pl. a könyveimet ilyen rövid neveken mentem el, ékezetek nélkül)

5.)    Csinálj egy biztonsági mentés mappát az írásaidnak egy pendrive-on, és időről-időre mentsd el arra is minden írásodat. Vigyázat, a pendrive további veszélyeket hordoz magában, lásd következő pont.

6.)    Pendrive-ok, SD-kártyák bármikor elveszhetnek. És el is vesznek. Azért mert az eszköz hordozható, még nem kell magaddal hurcolnod mindenhova. Egyszerűen tedd pár méter távolságra a gépedtől, fel a polcra, ahol biztos helyen van, nem éri víz, túl nagy hő, stb. Mielőtt rámentenél újabb verziójú írás-fájlokat, az előtt ellenőrizd le, hogy meg tudod-e nyitni azokat, amik rajta vannak.

7.)    Ha véletlenül te magad törölsz ki olyan szövegrészeket írás közben, amiket mondjuk csak ki akartál jelölni, vagy formázni akartál, de huss, nagy tömegben eltűnnek, akkor minden kapkodás nélkül szépen nyugodtan nyomd meg vagy a visszavonás gombot – ez minden szövegszerkesztőben van -, vagy pedig a ctrl-z billentyűkombinációt (ez ugyanazt csinálja, visszavonja az utolsó műveletet). Ez a trükk működik nemcsak szövegszerkesztőkben, de az internetes felületen és levelezés közben is.

8.)    A felülírást mindig körültekintően csináld, győződj meg arról, hogy a felülírandó fájl valóban az…

9.)    Soha ne engedj senkit a gépedhez akkor, ha meg van nyitva az írásod. A kisgyerekek, kutyák, macskák csodákra képesek. Egyetlen mozdulattal 8-9 parancsot is kiviteleznek, aztán ember legyen a talpán, aki azt kitalálja, hogy mi is történt.

10.) Soha ne írj semmi fontosat okostelefonon, és ne is tárolj rajtuk semmit. Már egy nagy adatvédelmi és vírusvédelmi válság küszöbén vagyunk az okostelefonok kapcsán, ne tetézd a bajt, hogy bármiféle fontos adatot ezeken tárolsz. (Android, iOS egyremegy). Ha mégis sikerül – mert hát a késztetés nagy úr – ilyen eszközökön fontos tartalmakat létrehozni, akkor az eszközről való adatátmásolás se várasson magára túl sokat.

11.) Ha nem tudod megnyitni az előzőekben elmentett fájlt – nemrég egyik írótársunk, Csilla járt így, és az ő esete ihlette ezt a cikket is -, akkor inkább ne nyúlj hozzá saját ötleteid alapján, hanem mihamarabb kérj segítséget. Nyugodtan lehet kérdezni a facebook-on ismerősöket, ha nem tudnak segíteni, akkor egy szakembert. Ha nincs nagy baj, csak megsérült a fájl, az nem kerül sokba, ha nagyobb a baj és megsérült a winchester, az már kicsit többe kerül, de az adatok akkor is visszaállíthatók. Ha vírus kódolja át a fájlokat – konkrétan túszul ejti az adatokat -, na az már szép feladat, ahhoz biztosan szakember kell, utána pedig egy teljes hozzáállás-váltás védelem ügyben.

Vírusvédelemben jártas szakemberként azt mondom, hogy a számítógép felhasználók 90%-a – ez Magyarországon kb. 6,4 millió ember(!!!) – olyan veszélynek van kitéve az Interneten és a digitális világban, mintha egy kisgyerek a Keleti-pályaudvar sínjein sétálgatna… (Régebben a témában tartott előadásom címe is ez volt: Ne sétálj a síneken!, és az elmúlt években a helyzet csak rosszabb lett, nem beszélve arról, hogy már titkosszolgálatok is előszeretettel alkalmazzák a kémprogramokat…)

Az alulinformáltság, a szédítő sebesség, az iszonytató méretű megújuló tartalom, és persze a gonosz erők hatékony munkája minden percben veszélyeztetik a munkádat. Szóval jobb, ha vigyázol rá!

Ez egy eléggé bal agyféltekés megközelítés, de ebben – a kockázat miatt – tényleg nincs apelláta. Vagy véded magad és a műveidet, vagy megjárod. Melyiket választod?

(Ezen írás elkészülte közben ötször nyomtam a Mentés gombra.)

Vidi Rita

Ui: Közvetlenül itt találod a vírusvédelmi kiképzést: http://www.viruskommando.hu/blog/blogertesito/

Előző

Miből élnek az írók?

Következő

5 tévhit a jobb agyféltekéről és a jobb agyféltekés módszerről

  1. Chi Lee

    Honnét lehet tudni, hogy „megfelelő” egy szakember, akihez fordulhatok?
    Tele van az internet önmagukat „szakértőnek” tituláló emberkékkel, és azután csak azt veszem észre, hogy a hozzájuk küldött megmentendő anyagot „saját” szerzeményükként levédve találom meg.
    Velem már előfordult hasonló eset.

    • vidirita

      hát ez szép…
      Szakértő: céggel, vállalkozással, adószámmal, számlával, lekövethető múlttal, referenciákkal.

      • Chi Lee

        Aha
        Szakértő: céggel, vállalkozással, adószámmal, számlával,
        saját maga által „generált”,

        lekövethető múlttal, referenciákkal.
        Mert hát saját magáról állitja össze ezeket.

        Az adatvédelmi jogszabályok nem teszik lehetővé az ezekkel ellentétes információk közlését bárhol, más helyen mert akkor rögtön birósági, vagy rendőrségi, feljelentési eljárás jön.

        Na mindegy.
        A tanácsok azért jók, csak -szerintem- nem ártott volna belevenni az adatvesztés mellett -szintén szerintem- súlyosabb kockázatot is.
        De Végülis a Tanácsokat Te adod, nem én.
        Én csak elgondolkodtam és megemlitettem néhányat a gondolataimból…

        • vidirita

          Chi Lee, az email sorozatban sokkal több és mélyebb infó van, ha jól emlékszem, valami 100-120 oldalnyi, az nem fért ide 🙂

          „Szakértő: céggel, vállalkozással, adószámmal, számlával,
          saját maga által “generált”,
          lekövethető múlttal, referenciákkal.
          Mert hát saját magáról állitja össze ezeket.”

          Na, erre most mit mondjak? 😀

          • Chi Lee

            Hát a cikksorozatot, még 2007-ben megkaptam, mikor feliratkoztam.
            Azóta „figyelek”, hogy én tudjak referenciát összeállitani magamnak a TE munkásságodról.

            Szóval panaszra nincs okod -szerintem-
            Meg nekem sem, a kapott információk alapján.
            Igaz, hogy sok kiegészitést szedtem még hozzá más forrásokból, de az már az én telhetetlenségem miatt van.
            Szóval azt hiszem nem kötelezően szükséges mást is „mondanod”.
            Én is elmondtam amit „akartam”

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Köszönjük WordPress & A sablon szerzője: Anders Norén